Modern Bahçe Tasarımları & Peyzaj Örnekleri

Bahçe tasarım fikirleri arıyorsanız doğru yerdesiniz! Aşağıda, hayalini kurduğunuz bahçeye sahip olmanız için size ilham verecek bahçe tasarımları ve peyzaj örnekleri paylaştık. İster küçücük bir arka bahçeye sahip olun isterseniz devasa bir araziye, bahçenizi tasarlarken ilham alabileceğiniz, birbirinden havalı ve yaratıcı fikirlerle karşılaşacağınızı garanti ederiz!

Hayallerinizdeki bahçeyi keşfetmeye hazır mısınız? İşte, yüzme havuzu, pergolası, çocuk oyun alanı, ateş çukuru, yapay göleti, şelalesi, bostanı ve tabi ki harika peyzaj tasarımları ile birbirinden kaliteli bahçe tasarımları ve peyzaj örnekleri

Modern Bahçe Tasarımları & Peyzaj Örnekleri

Kaliforniya’da bulunan bu modern ev, en az kendisi kadar modern tasarımlı bir bahçeye sahip. Bahçe içerisinde; açık bir mutfak, pişirme alanı ve yuvarlak ateş çukuru çevresinde organize edilmiş oturma alanları yer alıyor. Oldukça sade bir peyzaja sahip olan bu bahçe tasarımı; basit, temiz ve geometrik çizgileri ile ön plana çıkıyor.

Londra’da eğimli bir arazi üzerinde yer alan, uzun ve dar yapıdaki bu bahçe, özel bir peyzaj firması tarafından tasarlanmıştır. Farklı seviyelerdeki terasları ile dikkat çeken bahçe tasarımı, harika bir peyzaja ve kırmızı sedir ağacından oturma alanlarına sahip.

 
BAHÇE PEYZAJ DÜZENLEME FİKİRLERİ

Bu bahçenin dekorasyonu, bahçenin tam ortasında yer alan ağacın renk paletinden ilham alınarak yapılmış. Modern bir tasarıma sahip olan evin tamamında; içerisinde, cephesinde, veranda ve bahçesinde aynı ahşap malzeme kullanılarak tasarımda bütünlük elde edilmiştir.

Arizona’da yer alan bu şehir evinin tasarımında ise çevredeki çöle ait renklerden ilham alınmıştır. Harika bir spa havuzu ve şömine tasarımına sahip olan bahçe; açık mutfağı, oturma ve yemek alanları ile adeta bir açık hava salonu gibi görünmektedir. Havanın yıl boyunca elverişli olduğu iklimlerde, iyi bir peyzaj ve bahçe tasarımı yapmak daha da önemlidir.

Peyzaj firması tarafından tasarımı yapılan bu bahçe örneğinde; çardak, havuz ve yemek alanı bulunmaktadır. Akdeniz tarzında canlı bir dekorasyona ve peyzaja sahip olan bahçe tasarımı, açık havada eğlenceli ve keyifli zamanlar geçirmek için idealdir.

Sıcak ve samimi bir tasarıma sahip bu küçük arka bahçe, San Francisco’da yer almaktadır. Ateş çukuru çevresinde yer alan kütükten oturma alanları, yükseltilmiş teras üzerindeki açık oturma odasından kot farkı ile ayrılarak bahçe içerisinde alternatif oturma alanları düzenlenmiştir. Peyzaj tasarımında, kayalık zemin ile uyumlu sukulentler ve bambu gibi dayanıklı bitkiler tercih edilmiştir.

 

Açık hava şöminesi, koi göleti, verandası, doğal adım taşlarından yürüme yolu, çalı formlu bitkileri ve düzensiz ekim alanları ile bu doğal peyzaj tasarımı adeta küçük bir ormanı andırmaktadır.

Bahçe Tasarımları ve Peyzaj Örnekleri -4

Bu bahçe örneği ise büyük bir pergola altında yer alan bar masası ve konforlu bar sandalyeleri ile çok amaçlı bir kullanıma sahiptir. Açık mutfak konseptli bar içerisinde bulunan mutfak aletleri ve büyük ekran televizyonu ile bu bahçe, içerisinde uzun ve eğlenceli zamanlar geçirmek için her türlü donanıma sahip gibi görünüyor.

Modern Bahçe Tasarımları ve Peyzaj Örnekleri -11

Ateş çukuru etrafındaki renkli oturma alanları ve arkadaki açık mutfak barı ile bu bahçe, kalabalık ve eğlenceli partiler düzenlemek için özel olarak tasarlanmış. Ayrıca çakıl taşlarından zemini ve çevredeki dayanıklı bitkileri ile az bakım gerektiren bir peyzaja sahip.

Yukarıdaki bahçe, yeni yürümeye başlayan çocuklarının oynayabileceği, güvenli ve ilgi çekici bir arka bahçeye sahip olmak isteyen bir aile için tasarlandı. Çim kaplı alan üzerinde yer alan heykeller aynı zamanda çocuklar için interaktif birer oyuncaktır. Alanı akıllı bir şekilde kullanmak için tasarlanan ahşap banklar, aynı zamanda çocukların dış mekan oyuncaklarını saklamak için bir depolama alanı olarak kullanılmaktadır.

 

Bahçe duvarı boyunca yer alan sarmaşıkları ve uzun bambuları ile bu arka bahçe, çocuklar için özel bir kum havuzuna sahiptir. Verandanın bir parçası olarak tasarlanan kum havuzu, kullanılmadığında kum ve oyuncakları gizlemek amacıyla ahşap bir kapak ile kapatılabilmektedir.

Dik bir yamaç üzerinde yer alan evin bahçesi kademeli olarak tasarlanmıştır. Farklı seviyelerdeki bahçe terasları ve bu terasları birleştiren merdivenler ile düz ve kullanışlı yaşam alanları elde edilmiştir. Modern peyzaj tasarımında, ilgi çekici ve birbirinden farklı türde çalı tipi bitkiler bir arada kullanılmıştır.

 
 

Bu bahçenin tasarımında çim ve süs bitkileri yerine, sebze ve yenilebilir otların yetiştirildiği yükseltilmiş bostanlar tercih edilmiştir. Kuraklığa dayanıklı bitkilere sahip peyzaj tasarımında; ahşap banklar, ateş çukuru, granit taşlardan saksılar ve beton adım taşları yer almaktadır.

Ahşap katlanır kapılara ve özel bir aydınlatmaya sahip yükseltilmiş avlu verandası, kullanılmadığı zamanlarda doğaçlama performanslar için bir sahne görevi görmektedir.

 

Eğer siz de kendi yetiştirdiğiniz sebze ve otlarla yemek yapmayı seviyorsanız, bahçenizin bir bölümünü bostan olarak çevrelemeye ne dersiniz? Yukarıdaki gibi bir sebze bahçesi, mutfak ihtiyaçlarınızı pratik bir şekilde karşılamanın yanı sıra bahçe içerisinde ilginç bir tasarım öğesi oluşturur.

Asmalarla kaplı pergola, bahçe içerisindeki açık yemek alanına gölge sağlamanın yanı sıra ambiyans da katmaktadır. Dikey elemanlar kullanmak, iyi bir peyzaj tasarımı için etkili bir yöntemdir.

 

Sentetik çim kullanmak, yukarıdaki tasarımda görüldüğü gibi, bakım gerektirmeyen yemyeşil bir arka bahçeye sahip olmak için en pratik yoldur. Sıra sıra dizilmiş zeytin ağaçları, çimlerin üzerine yerleştirilmiş kare adım taşları ile birlikte temiz ve düzenli bir peyzaj görüntüsü oluşturur.

Yukarıdaki ev, ön bahçesinden arka bahçesindeki verandaya doğru uzanan yol boyunca devam eden kırmızı çiçekler ve evi sarmalayan uzun bitkiler ile çarpıcı bir peyzaj tasarımına sahiptir.

 

Özel bir peyzaj firması tarafından tasarlanan, bu İngiliz bahçesindeki dairesel yollar verandaya doğru uzanmaktadır. Arnavut kaldırımı şeklinde döşenmiş yol, dairesel çim alanları birbirine bağlar. Yol çevresinde, dairesel temayı vurgulayan budanmış top şimşir ağaçları bulunmaktadır.

Bu küçük bahçe örneği, oldukça pratik ve kullanışlı bir tasarıma sahiptir. Zemin bakım gerektirmeyen sentetik çim ile kaplanmıştır. Kapaklı depolama alanları, aynı zamanda uzun bir oturma alanı olarak çok amaçlı kullanıma sahiptir.

 

Diğer Bahçe Tasarımları ve Peyzaj Örnekleri

Yeşil labirentler, parke taşı yollar, küçük göletler, havuzlar, rengarenk çiçekler ve küçük ağaçlar, hepsi cennet gibi bir bahçe tasarımı yaparken kullanabileceğiniz unsurlardır. Aşağıda daha fazla ilham alabileceğiniz birbirinden harika bahçe tasarımları ve peyzaj örnekleri yer alıyor. Fotoğrafların tadını çıkarın ve en sevdiğiniz bahçe tasarımları ve peyzaj örneklerini yorumlar bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın. 🙂

Bahçe Tasarımları ve Peyzaj Örnekleri -38
Bahçe Tasarımları ve Peyzaj Örnekleri -16
Bahçe Tasarımları ve Peyzaj Örnekleri -45
Bahçe Tasarımları ve Peyzaj Örnekleri -31
Bahçe Tasarımları ve Peyzaj Örnekleri -48

Umarız, yukarıdaki bahçe tasarımları ve peyzaj örnekleri kendi bahçenizi tasarlamak için size ilham vermiştir. Bahçe düzenleme ve peyzaj ile ilgili daha fazla ilham almak için dış mekan kategorimizi ziyaret etmeyi unutmayın! 🙂

Leave a Comment