Bahçeniz için En Güzel Yüzme Havuzu Modelleri

Bahçe havuz modelleri ve yüzme havuzu örnekleri. Birbirinden yaratıcı ve modern havuz tasarımlarıDoğal havuz – biyolojik yüzme havuzu modelleri ve modern havuz örnekleri...

 

Hiçbir şey havuz kenarında uzanmak ve yüzmek kadar rahatlatıcı olamaz. Eğer bahçesi olan şanslı insanlardan biriyseniz havuz keyfi yapmak için seyahat etmek zorunda değilsiniz. Bahçenize şahane bir havuz yaptırarak bütün bir yazı tatil havasında geçirebilirsiniz. Örneğin; işten yorgun geldiğiniz bir akşam spa havuzunda rahatlayabilir, hafta sonu kahvaltılarınızı havuz kenarında yapabilir, dostlarınızla havuz başı partileri düzenleyebilirsiniz.

Piyasada her bahçe tipine ve bütçeye uygun, çocuklar ve evcil hayvanlar için güvenli havuz modelleri bulunmaktadır. İsterseniz şelale, spa havuzu, sığ havuz, kaydırak, ısıtma ve aydınlatma gibi özellikler ekleyerek maksimumda konforlu ve eğlenceli bir havuza sahip olabilirsiniz. Aşağıda farklı zevklere ve bütçelere hitap eden, birbirinden yaratıcı ve modern bahçe havuz modelleri ve yüzme havuzu örnekleri paylaştık. Bahçeniz için havuz modeli seçerken aşağıdaki örneklerden ilham alabilir; verandahavuzbahçe ve peyzaj düzenlemeleri ile evinizi adeta bir butik otele dönüştürebilirsiniz. Bütün bir yazı tatil havasında yaşamaya hazır mısınız? 🙂

 

Bahçe Havuz Tasarımları

Eğimli bir arazi üzerinde yer alan bu bahçe, havuz alanı ve oturma alanı olarak iki farklı kademede tasarlanmıştır. Havuzun bir kenarı açık bar olarak kullanılacak şekilde zekice düzenlenerek, bahçe içerisinde alternatif kullanım alanları yaratılmıştır. Havuz ile oturma alanını birbirine bağlayan bahçe duvarının bir bölümü doğal taş ile kaplanarak şelale özelliği eklenmiştir.

 

1000 metrekarelik bu bahçe örneği, duvarlarla ayrılmış açık hava mekanlarına sahiptir. Uzun ve dar bir alana sahip bahçe içerisinde yer alan havuzun hemen devamında, yemek alanı ve bir açık hava mutfağı bulunur. Kırmızı mavi renklerde dekore edilmiş bu bahçe, su sesi eşliğinde yemek yemek veya havuzun tadını çıkarmak için harika bir tasarıma sahip.

Yukarıdaki yüzme havuzu, su içerisindeki kırmızı jakuzisi ve yüzen adım taşları ile öne çıkıyor. Kırmızı mozaiklerle kaplı spa havuzuna ulaşmak için ise biraz ıslanmak gerekiyor. 🙂

Modern bir tasarıma sahip bu küçük havuz örneği, yüzen basamakları ve harika aydınlatması ile öne çıkmaktadır. Fıskiyeleri ve canlı aydınlatması ile havuz, bahçenin odak noktasını oluşturur.

Toprak renginde doğal taşlar ve mozaik karolarla kaplı bu havuz, doğal çevresi ile bütünleşen zengin bir görünüme sahip. Duvardaki testilerden havuza dökülen su, havuz tasarımına dekoratif bir hava katıyor.

 

Yukarıdaki modern bahçe örneği, havuzun geometrisini vurgulayan peyzajı ve çevre düzenlemesi ile harika bir tasarıma sahiptir. Havuzun köşesinde bir spa havuzu ve yükseltilmiş güneşlenme alanının altından akan bir havuz şelalesi bulunmaktadır. Bu, su sesi eşliğinde güneşlenmenin yanı sıra konukların havuza girmeden önce ayaklarını şelaleye sokmalarını sağlamaktadır.

 

Mavi seramik fıskiyelere sahip süs havuzu ve yüzme havuzunun kesişiminde yer alan adım taşları, kullanıcıyı doğrudan verandaya yönlendirmektedir.

 

Şık ve modern bu küçük yüzme havuzu, aydınlatması sayesinde geceleri de kullanılabilmektedir.

Açık hava şöminesi ve şelalesi ile bu keyifli bahçe tasarımında, spa havuzu ve yüzme havuzu ahşap bir köprü ile birbirinden ayrılmaktadır.

Eğrisel formlu bu yüzme havuzu cam mozaik kaplamaya sahiptir. Sığ havuz bölümünde yer alan oturma alanları spa özelliği taşımaktadır.

Havuzun ön tarafında yarım daire şeklinde yükseltilmiş bir spa havuzu yer alır. Bu taş oturma alanı geceleri led aydınlatması ile canlı bir odak noktasına dönüşmektedir.

 

Fransız kırsalından ilham alınarak tasarlanmış evin dış mekan tasarımı eğrisel hatlara sahiptir. Eğrisel formlu havuzun çevresinde doğal taş kaplama ve yapay çim kullanılmıştır.

Doğal Havuz Örnekleri – Biyolojik Yüzme Havuzu

Evin yakınındaki nefes kesici manzaraya yönlendirilmiş doğal havuz örneği; nehir taşları ile çevrelenmiş şelale, şömine ve bir spa havuzuna sahiptir. Plaj girişini taklit etmek için kum renginde agrega kullanılmıştır. Güneş battığında çevreyi daha da çarpıcı hale getirmek için havuz girişine renk değiştiren led aydınlatmalı fıskiyeler entegre edilmiştir.

Serbest formlu havuzun çevresi, toprak renklerinde doğal taşlarla ve bitkilerle çevrelenerek bir gölet görünümü verilmiştir. Sığ havuzdan basamaklarla yüzme havuzuna geçiş yapılır. Bahçenin merkezinde yer alan biyolojik göletin çevresinde, alternatif güneşlenme ve oturma alanları yer almaktadır.

Oldukça şık ve çekici bu havuz örneğinde; mağara, şelale ve gizli bir kaydırak yer alır. Doğal görünümlü havuzun yapımı için 112 ton elle seçilmiş doğal taş ve kaya parçaları kullanılmıştır. Entegre bir spaya sahip olan lagün tarzı havuz içerisinde, renkli led fıskiyelerle aydınlatılan bir güneşlenme platformu yer alır. Ayrıca şelalenin üstünden aşağı doğru atlama bir atlama rampası, ses sistemi ve havuz ısıtma sistemi ile havuz içerisinde maksimum eğlence ve konfor yaratılmıştır.

Ada temalı bu havuz tasarımı, kayalardan havuza akan şelalesi ve yanındaki çardak ile oldukça egzotik bir görünüme sahiptir.

Küçük çocukları olan ev sahipleri için tasarlanan bu aile havuzunun yapımında, arkasındaki eğimli arazinin devamı niteliğinde kayalar ve doğal taşlar kullanılmıştır. Ayrıca eğimden faydalanılarak basamaklar ve kaydırak ile havuz için eğlenceli giriş noktaları oluşturulmuştur.

Oldukça yaratıcı ve eğlenceli doğal havuz tasarımı, kayalarla çevrili dairesel odaları ve çarpıcı şelalesi ile adeta doğanın bir parçası gibi görünmektedir. Dairesel oturma alanına sahip ada içerisinde ateş çukuru yer alırken dışından havuza şelaleler akmaktadır. Ayrıca havuz içerisinde kayalara gömülü bir jakuzi ile kaydırak yer almaktadır.

Harika bir mimariye sahip olan evin avlusundaki ahşap zemin kaplama, açık ve kapalı mekanları birleştirmektedir. Böylece evin içerisinden havuza doğrudan geçiş sağlanır.

Bu tropik peyzaj tasarımında; havuz, güverte ve verandada balıksırtı deseninde doğal mercan taşı kullanmıştır.

Bu eğrisel havuz; geceleri köpüklü jakuzide serinlemek, su içerisinde uzanmak veya sadece suyun sesini dinlemek için gerekli her türlü detaylara sahiptir.

Zemin kaplaması ile öne çıkan bu havuzun yapımında lokal kireç taşından elde edilen büyük kaldırım taşı parçaları kullanılmıştır. Peyzajda kullanılan granit kayalar ise havuz çevresini süslemektedir.

Modern Havuz Örnekleri

Her türlü teknolojik donanıma sahip olan bu modern yüzme havuzu, 1920’lerde inşa edilmiş tarihi bir evin bahçesinde yer almaktadır. Dikdörtgen şeklindeki havuzun içerisinde, at nalı şeklinde bir spa havuzu bulunmaktadır. Özel olarak tasarlanmış üç bakır şelale ve led havuz aydınlatması, ortama sakin ve dinlendirici bir hava katmaktadır.

Bu modern evin dış mekan tasarımında en az kendisi kadar modern öğeler kullanılmıştır. Spa havuzu, özel tasarım mavi mozaik kaplaması ile yüzme havuzundan ayrılmaktadır.

Evin sınırları boyunca devam eden L şeklindeki havuz tasarımı, bina cephesinden havuza akan yüksek şelalesi ile iddialı bir tasarıma sahiptir.

İddialı tasarımıyla öne çıkan bir diğer havuz örneğinde ise üst döşemeden havuza akan mavi ışık ile aydınlatılmış ince su şelaleleri, uzun dikdörtgen sıradan bir havuza sanatsal bir görünüm katmaktadır.

Yukarıdaki zemin üstü tur havuzu, ahşap ve betondan yapılmıştır. Havuz ortasında eklenen platform, yüzme havuzu ve jakuzi arasında bir geçiş ve dinlenme alanı sağlar.

8×10 metrelik bu modern havuz örneği üçlü şelalesi ve şık çevre düzenlemesi ile öne çıkmaktadır.

İki havuz arasındaki duvar üzerinde yer alan şelale tasarımı, yükseltilmiş spa havuzundan yüzme havuzuna doğru su akışı görüntüsü vermektedir.

Uzun ve dar bahçe içerisinde yer alan bu tur havuzuna girerken, sürgülü cam kapı aracılığıyla doğrudan evden havuza atlamak mümkün.

Bir diğer dar bahçe örneğinde havuzun devamında yükseltilmiş bir ahşap güverte tasarlanmıştır. Bahçe duvarına uzanan mavi mozaiklerden havuza akan sular, güvertede su sesi eşliğinde güneşlenmeye olanak sağlar.

Eğrisel formdaki bu modern havuz tasarımı, binayı peyzajla birlikte çevreleyen harika bir tasarıma sahiptir. Veranda çatısından havuza akan yağmur perdesi rahatlatıcı bir ambiyans yaratır.

Havuzun mavi sularına dökülen mozaik karo ile kaplı jakuziye akan şelale, havuz kullanılmadığı zamanlarda da görsel bir şov sunmaktadır.

İster kayalarla çevrelenmiş bir doğal havuz ister şık ve modern bir yüzme havuzu tercih edin, bunun için güvenilir bir havuz firması ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Umarız, yukarıdaki bahçe havuz modelleri ve yüzme havuzu örnekleri, kendi havuzunuz için size ilham vermiştir. Bahçe düzenleme ve peyzaj ile ilgili daha fazla ilham almak için dış mekan kategorimizi ziyaret etmeyi unutmayın! 

Leave a Comment